Den matek

Koláč ve sklenici

Hledáte originální a zároveň užitečný dárek pro maminku ke dni matek? Pak zkuste koláč, pečený ve sklenici! Že nevíte, co to je? Čokoládový koláč, který upečete ve sklenici, můžete mamince věnovat jako jakýkoli jiný upečený koláč, ovšem s jednou obrovskou výhodou: tento sklenicový koláč vydrží „čerstvý“ minimálně 6 měsíců! Zavařovací sklenici navíc můžete krásně ozdobit ubrouskem, převázat slámou, ozdobit nějakou drobnou milou dekorací a rázem máte originální, praktický, ručně dělaný dáreček pro maminku! A jak na čoko-koláč ve sklenici? Zde je recept:

Na čokoládový koláč ve skle budete potřebovat:

velkou zavařovačku s obsahem 500-750ml, 50 g měkkého másla, tuk/olej ve spreji na vymaštění sklenice, 50g cukru krystal, 1 vejce, ¼ vanilkového cukru, 2-3 špetky skořice, 1 čajová lžička kakaa, 50g mouky, ¼ prášku do pečiva, 50ml červeného stolního vína, 50g tmavé čokolády.

Zavařovací sklenici vymažte tukem nebo vystříkejte olejem ve spreji. Poté utřete změklé máslo do pěny, přidejte vajíčko, vanilkový cukr, kakao, skořici, červené víno a prášek do pečiva. Na závěr přidejte nadrobno nakrájenou čokoládu. Těsto opatrně a pečlivě zamíchejte a nalijte do sklenice tak, aby byla plná ze 3/4 (počítejte s tím, že koláč pečením nabyde). Otevřenou, naplněnou sklenici dejte péct do trouby na cca 160 stupňů asi na 30-40 minut. Jak je koláč propečený zkoušejte v průběhu pečení špejlí. Ihned po vyjmutí z trouby sklenice zavíčkujte- pozor, aby se vám uvnitř sklenice nevytvořilo vakuum! Zavíčkovaný upečený koláč nechte vychladnout. Poté můžete začít zdobit sklenici, např. látkovým ubrouskem přes víčko, který převážete slámou nebo stužkou, sklenici můžete polepit dekorační nálepkou, na kterou napíšete věnování atd.